Podpora emočnej inteligencie na školách v Banskej Bystrici
Počas týchto aktivít sa žiaci mali možnosť naučiť novým zručnostiam, cítiť, vnímať, komunikovať navzájom. Nachádzali motiváciu naučiť sa lepšie pochopiť vlastné emócie...


Počas týchto aktivít sa žiaci mali možnosť naučiť novým zručnostiam, cítiť, vnímať, komunikovať navzájom. Nachádzali motiváciu naučiť sa lepšie pochopiť vlastné emócie ako aj emócie iných.
Aktivity boli zamerané na post kovidovú reintegráciu mládeže so skúsenými lektormi Zuzanou Hazuchovou a Reném Barvirčákom na Strednej zdravotnej škole a SOŠ pod Bánošom.
Žiaci týchto škôl si cez pohyb, interaktívne hry, cvičenia a bojové umenie mali možnosť posilniť oblasť emočnej inteligencie, sociálnej interakcie, zvládania napätých situácií, komunikácie, či asertivity.
Došlo k rozvoju empatie a asertivity a posilňovaniu silných osobnostných stránok do ďalšieho života. Počas pohybových aktivít žiaci mali možnosť lepšie spoznať seba samého ako aj svojich spolužiakov, vnímať naučené pohybové a emočné vzorce seba i v interakcii s ostatnými a v rámci skupiny. Naučili sa pomenovávať svoje potreby, komunikovať ich a zistili, čo určuje prostredie okolo nich a ako naň reagujú a prečo. Pri workshope na tému stres, žiaci zisťovali ako pracovať so stresom a napätím. Vyskúšali si praktické cvičenia práce s dychom, pohybom, svalovým napatím, sympatikom, parasympatikom.
Počas celého priebehu lektori pracovali s možnosťami a formami na udržanie psychickej rovnováhy, emočnej inteligencie, motivácie, poznania seba, zisťovania príčin demotivácie a hľadania možností motivácie a prevencie vyhorenia a úzkosti.
Počas stretnutí s mládežou, lektori prešli nasledovné témy:
1. EI - ČO JE EMOČNÁ INTELIGENCIA, AUTENTICITA, ZÁKLADNÉ EMÓCIE
Prečo vlastne máme emócie a k čomu nám slúžia? Ako vložiť do emócií viac rozumu? Cvičenia na posun od negatívnych emócií k pozitívnym; + praktické cvičenia na zapracovanie do života
2. EI - MOZGOVÉ HEMISFÉRY, AKO SA DOSTAŤ Z EMÓCIE K ROZUMU, POZNANIE A SEBAREGULÁCIA
Určovanie dominantnej mozgovej hemisféry cez cvičenia, vnímanie emócií; schopnosť hľadania riešení namiesto obhajovania pravdy; využitie negatívnych emócií na motiváciu, emocionálne, racionálne alebo pudové rozhodovanie; cvičenie na podporu sebavedomia - zvedomovania si svojich emócií a emócií druhých ľudí; cvičenia na rozlišovanie emotívneho a racionalného konania u seba a druhých.
3. EI - MYSEĽ, EMÓCIE, UMENIE POČÚVAŤ, AKO BYŤ EMPATICKÝ / ASERTÍVNY
Kde cítime emócie; - somatizácia, právo na emócie; zodpovednosť za svoje emócie; empatická reakcia; “oznámkovanie” vlastných emócií, svojho stavu- preberanie zodpovednosti za to ako sa cítim, ako s tým pracovať, prevencia drog.
Žiaci často krát na začiatku nevedeli pomenovať ako sa cítia, čo nasvedčuje absencii tejto témy v ich životoch, čo ďalej nadväzuje na ťažkosti ďalej pracovať s emóciou pozitívnym smerom. Lektori vytvorili podporujúci a bezpečný priestor pre žiakov, kde sa cítili prijatí, v bezpečí, dôkazom čoho bol fakt, že žiaci sa uvolnili a začali sa zdôverovať so zážitkami, ktoré doteraz nemali možnosť inde povedať a spracovať ich.
4. IQ vs EQ, OPTIMÁLNE VYTÝČENIE HRANÍC, NEVERBÁLNA KOMUNIKÁCIA
Ako byť u ľudí obľúbený; dôležitosť EQ v kariérnom postupe; čo všetko zahŕňa emočná inteligencia, komunikačná technika na efektívne vyventilovanie emócie a vytýčenie hraníc; ako dostať emóciu z podvedomia do vedomia; neverbálne prejavy prežívania emócií, emócie ako nástroj pre rozhodovanie...
5.HNEV, STRACH, SMÚTOK, PSYCHICKÁ ODOLNOSŤ, STRESE
Emócie, ktoré v živote bránia nášmu šťastiu či úspechu vo vzťahoch, kariére a v živote celkovo; ako s nimi pracovať vo svoj prospech. Techniky: Metóda prázdnej stoličky; kognitívne prerámovanie. Debata na tému pasívny spôsob zvládania stresu - antideprsíva, alkohol, omamné a psychotropné látky, bolo poznať, že je to v triedach veľká téma, čo potvrdili aj pedagógovia.
6. KOMUNIKÁCIA
Mierové komunikačné štýly, Asertívny vs agresívny a pasívny komunikačný štýl. Ako komunikovať svoje túžby a problémy. Ako digitálna komunikácia mení vzťahy, sociálnu interakciu, naše pocity súnaležitosti, ako to môže vplývať na našu psychiku a život. Ako si zobrať z dostupných foriem komunikácie to najlepšie.
7.POHYB, ROVNOVÁHA V žIVOTE
Práca s vlastnou kynesférou v sociálnom priestore, zmysly uvedomovanie si zmyslov a prepájanie sa s vlastnými pocitmi prostredníctvom pohybu, rozvoj konštruktívnych emócií. Aké sú filtre vnímania reality? Naše vnímanie ako nástroj na prácu s emóciami. Rovnováha v živote, praca v skupine, integrácia, prepájanie skupiny prostredníctvom cvičení samostatne a vo dvojiciach.
8. MARSHMALLOW CHALANGE- skupinová hra, na zistenie a precítenie skupinovej dynamiky, práce v skupine, spolupráce. Žiaci mali možnosť dozvedieť sa viac o sebe, o tom, ako zvyknú pristupovať k problémom, ako pracujú v skupine, v tíme, aké v ňom majú postavenie a ako sa v tom cítia. Uvedomenie si, že existuje možnosť zmeniť postoj a prístup k veciam a celkovo aj k životu.
Počas práce s mládežou na tému zvyšovania emočnej inteligencie sme zistili, že celkovo boli tieto témy pre žiakov nové. Potvrdilo sa nám, že sa stále kladie veľký dôraz na kognitívne schopnosti jedinca v učebnom procese v našej krajine. Emócie, vzťahy v triede, práca so skupinou, emóciami, stresom nie je téma, s ktorou by sa žiaci na školách stretávali, napriek tomu, že je to pre zdravý vývin a sebarozvoj mladého človeka veľmi potrebné. V diskusiách sme zistili, že žiaci nemajú dostatok informácií na to, ako zvládať náročné situácie a preto častokrát robia len to, čo ich napadne, čo je v mnohých prípadoch nedostačujúce.
Opakovane sa nám stalo, že sa nám žiaci zdôverili s ťažkými situáciami v živote, ktoré nemajú s kým riešiť, náročné situácie v rodine, či v škole. Chýba im v tomto náročnom období popri všetkých zmenách, ktoré sa v spoločnosti dejú opora, spôsoby a návody, ako s náročnými situáciami narábať, potrebujú viac sociálnej interakcie, akoby ´dobehnúť zameškané´, zároveň je čím ďalej tým ťažšie nadväzovať priame kontakty vzhľadom na digitalizovanú dobu.
Vnímame za veľmi dôležité naďalej sa venovať a pripravovať mládež na život a prácu vo sfére emočnej inteligencie vzhľadom na všetky zmeny, ktoré sa v poslednom čase dejú. Pandemická situácia zmenila situáciu na školách, interakcie mladých, tí sú viac individualizovaní a oddelení do sveta digitálnych technológií. Školská psychologička ako aj pedagógovia nás upozorňujú na náročnú situáciu na školách vo vzťahoch medzi deťmi a zmeny ktoré vnímajú, ako napríklad: nárast návštev u škoského psychológa a demotivácie mládeže k celkovému životu.
a prejavili veľký záujem o pokračovanie aktivít, ktoré sme na škole robili a ktoré posilňujú kompetencie emočnej inteligencie pre mladých. Taktiež vyjadrili potrebu zaradiť v budúcnosti emočnú inteligenciu a prácu s emóciami medzi štandardne predmety na školách. Vieme si predstaviť kontinuálnu prácu v tomto smere.
Vidíme, že mládež sa skutočne stáva ohrozenou skupinou v rámci bežného systému a je dôležité sa tejto skupine našej budúcej generácie venovať a predchádzať tak prevenciou pred socialno - patologickými javmi
Zuzana Hazuchová a René Barvirčák





